Retinan rahoitus kriisissä

Retina ry täytti viime vuonna 50 vuotta. Raha-automaattiyhdistys ja sittemmin STEA on avustanut toimintaamme yhtäjaksoisesti vuodesta 1979. Taloustyöryhmän huolella laatimaan avustushakemukseen vuodelle 2025 tuli 3.12.2024 tyly vastaus:

”Toimintasuunnitelman ja avustuskohteen tuloksellisuustietojen perusteella toiminnan jatkoavustaminen ei ole enää perusteltua. Ehdotetulla avustuksella mahdollistetaan toiminnan hallittu alasajo.”

Haetun 40.000 euron asemesta Retina ry:lle ehdotetaan 13.000 euron yleisavustusta vuodelle 2025. Olemme toimittaneet asian johdosta kannanoton Sosiaali- ja terveysministeriölle, mutta nykyisten säästöpaineiden alla emme ole kovin toiveikkaita.

Retina ry:n hallitus kokoontui kriisipalaveriin 10.12.2024. Vaikka menoja on pakko karsia, ydintoiminnot halutaan säilyttää. Vertaistuki jatkuu, retinakerhot kokoontuvat, kesäpäivät ja Retina Day järjestetään lähitapahtumina. Retina.fi-sivustoa ja sosiaalisen median kanavia hyödynnetään monipuolisesti. Asiantuntijaryhmä toimii entiseen tapaan.

Kaikesta muusta tingitään. Järjestösihteeri tekee etätyötä lyhennetyllä työajalla. Toimistosta ja Retina Internationalin täysjäsenyydestä luovutaan. Jäsentiedote toimitetaan mahdollisimman monille sähköpostilla. Retina-lehti ilmestyy vain digimuodoissa (pdf, Luetus, retina.fi/Artikkelit, Retina 1/2025 vielä myös Daisy-levykkeellä).

Jos STEA-avustus päättyy, jäsenmaksut muodostavat ainoan säännöllisen tulolähteemme. Niistä on kertynyt vuosittain noin 14 000 €. Summa voi olla suurempikin, jos kukin huolehtii omasta maksustaan sekä kannustaa tuttuja retiniitikoita jäseniksi ja lähipiiriään kannatusjäseniksi. Panostamme toki ilmoitusmyyntiin ja uusien rahoituslähteiden etsintään, mutta samoille oville kolkuttelee kovin moni muukin.

Retina-lehti 2/2024 lähti rahoituskriisin vuoksi painoon vasta vähän ennen joulua. Hallitus päätti kokouksessaan, että painetun lehden saavat tällä kertaa vain yhdistyksen jäsenet ja kannatusjäsenet. Painotalosta lehti on luvattu postittaa 30.1.2024. Luetus-, Daisy- ja pdf-versiot tulevat jakeluun heti, kun mahdollista.

Tämän näillä näkymin viimeisen painetun Retina-lehden artikkelien tuottamiseen on osallistunut ennätysmäärä kirjoittajia. Lämmin kiitos teille kaikille!

Onnellista Uutta Vuotta kaikesta huolimatta! Asioilla on tapana järjestyä.

Merja Regnér, puheenjohtaja
Outi Lehtinen, tiedottaja